Co čekat od chytré domácnosti?

Cokoliv, co si přejete. Tedy prakticky cokoliv. Chytrá domácnost bude zkrátka taková, jakou si ji uděláte. Od komplexní po jednoduchou spočívající třeba jen v zapnutí topení či sauny na dálku nebo ovládání kotle a hlavic radiátorů, přes chytré ovládání televizoru a dalších audio-video (A/V) komponent rozvedených po domě.

Chytrá domácnost je něco jako chytrý televizor, který má taktéž několik podob. Za chytrý bereme i jednoduchý přístroj s přístupem na domácí síť a internet. Na druhou stranu to může být i něco, co můžeme ovládat gesty, rozpozná to vaši tvář a následně automaticky upraví obrazová a další nastavení.

Vrcholový stupeň chytré domácnosti představuje naprosté „prodrátování“ domu tak, že se vám hlídá i teplota v okolí ledničky (nedovřené dveře), závlaha ve skleníku či zimní zahradě, upravuje se teplota vody v bazénu a také programuje třeba upečení chleba k snídani.

K chytré, inteligentní či smart domácnosti lze připojit systémy, které jsou ovládané elektronicky. K čemu je to dobré? Cílem a důvodem je zajistit maximální pohodlí pro uživatele a hlavně úsporu energie. Systém totiž vyhodnocuje spotřebu a následně snižuje provozní náklady na minimum.

Na inteligentní dům lze připojit různé technologie: osvětlení, žaluzie, zabezpečovací systém, vytápění, chlazení, ohřev TUV, rekuperaci, vzduchotechniku, multimédia, vodostop i měření spotřeby elektřiny, zavlažování atd. Záleží, čemu dává uživatel přednost a jak moc chce či může investovat.

Střižené na míru

Řešení pro každou domácnost se navrhuje individuálně, běžné je několik sezení s odborníkem (samotná realizace a montáž chytrých prvků už není nijak časově náročná).

Požadavky a nároky uživatelů se velmi různí, stejně jako výsledná cena. Inteligentní domácnost ale nemusí stát milióny. Zákazníci s menším rozpočtem preferují hlavně ovládání a řízení topení, žaluzií. A to se počítá v řádu desítek tisíc. Snahou chytré domácnosti je vše zjednodušit. Důraz se klade na uživatelský komfort, snadné a intuitivní ovládání. Pomocí jediného stisku tlačítka lze například zapnout televizi, ztlumit osvětlení, zatáhnout žaluzie a upravit teplotu v místnosti.

Osvětlení

Instalaci chytrého osvětlení lze realizovat speciálními žárovkami napojenými na wifi síť. Zhasínat a rozsvěcet lze dálkově, některé žárovky kromě svícení v různé době nabízejí i zajímavé barvy, intenzitu svícení a umějí interiér dokonce provonět.

Stínění

Pomocí časovače či dálkově lze ovládat žaluzie a markýzy. Lze nastavit průběžné vytahování či stahování stínění, třeba během dlouhodobé nepřítomnosti.

Vytápění a ohřívání vody

Kotel nebo tepelné čerpadlo se dá dálkově ovládat, ale je možné provést i základní nastavení a nechat vše na automatice. Vyplatí se pro každou místnost navolit optimální teplotu v požadovaném čase, protože systém se o udržování zadané hodnoty postará sám. Navíc pracuje tak, aby náklady na vytápění byly co nejmenší.

K dispozici jsou i chytré bojlery, které uživatele informují mj. o týdenní spotřebě teplé vody v domácnosti a na základě získaných dat dokážou znatelně snížit spotřebu energie.

Měřiče a zásuvky

Šetrné hospodaření s energiemi je pro chytrou domácnost zásadní. Měřiče uvádějí aktuální spotřebu a výdaje. Chytrá zásuvka lze ovládat přes internet.

Zabezpečení domu

Bezpečnostní systém funguje důmyslně. Propojuje mj. alarm s chytrými zámky a mobilním telefonem. Chytré zámky tak pracují i bez klíčů, odemykat či zamykat lze přes mobil. Klíč tak zůstává jen jako záloha pro případ poruch či výpadku napájení.

Chytré zámky se dají využít i na garážová vrata. Speciální senzory mohou snímat i okna, dávat hlášení majiteli nebo automaticky informovat zabezpečovací službu.